Strona główna Zakład Arteterapii i Edukacji Artystycznej – nowa jednostka UIK i pierwsze działania w ramach struktury
Zakład Arteterapii i Edukacji Artystycznej – nowa jednostka UIK i pierwsze działania w ramach struktury
Zakład Arteterapii i Edukacji Artystycznej został powołany w bieżącym roku akademickim. Zespół Zakładu tworzą osoby, które posiadają wykształcenie pedagogiczne w różnych specjalnościach i kwalifikacje w ramach reprezentowanego przez nich pola sztuki m.in. sztuki muzycznej, sztuk scenicznych, sztuk plastycznych, a ponadto są dyplomowanymi i certyfikowanymi arteterapeutami. Refleksją i badaniami naukowymi obejmują szeroko rozumianą problematykę edukacji, profilaktyki i terapii artystycznej w tym zarówno badania o charakterze aplikacyjnym, jak i teoretyczne wyjaśnienia procesów edukacyjnych i terapeutycznych wykorzystujących metody z pola sztuki.
Pod opieką merytoryczną Zakładu działa Koło Naukowe, którego celem jest poszerzanie wiedzy, rozwijanie umiejętności i kształtowanie kompetencji inter- i intrapersonalnych wśród studentów zainteresowanych zagadnieniami z zakresu arteterapii oraz edukacji artystycznej. W szczególności w ramach działalności Koła organizowane są cykliczne seminaria o charakterze warsztatowym i metodologicznym, a także inicjatywy umożliwiające studentom uczestnictwo w działaniach wspierających procesy edukacyjne i terapeutyczne przy udziale opiekuna naukowego.
Upowszechniając działalność Zakładu Arteterapii i Edukacji Artystycznej, kierownik jednostki – dr Danuta Pietraszewska 24 i 25 listopada 2023 r. wzięła udział w VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Psychiatria i duchowość” organizowanej przez Katedrę Psychologii i Psychopatologii Rozwoju Człowieka na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy współorganizacji Katedry Psychiatrii Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim wraz z O/K Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Katedry Psychologii Religii i Duchowości na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie oraz Krakowskiego Instytutu Logoterapii.
Tematem wiodącym konferencji była natura, widziana i rozumiana w prespektywie antropologicznej, duchowej i terapeutycznej. Danuta Pietraszewska wzięła udział w obradach plenarnych i przeprowadziła dwa warsztaty o charakterze muzykoterapeutycznym zatytułowane Muzyka (ze) źródła, w których udział wzięli psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy, terapeuci zajęciowi, arteterapeuci oraz lekarze medycyny. Program warsztatów zogniskowany był wokół tezy, wedle której muzyka i natura tworzą terapeutyczną synergię. Zaproponowane ćwiczenia służące autorefleksji, samoświadomości, a w konsekwencji samorozwojowi stały się nie tylko przestrzenią doświadczania osobistego uczestników, ale stanowiły inspirację dla ich indywidualnej praktyki zawodowej. Program warsztatów skoncentrowany był przede wszystkim na technikach muzykoterapii aktywnej i receptywnej uwzględniających elementy uniwersalnego – wspólnego dla natury i muzyki – języka komunikacji pod postacią rytmu, brzmienia, dynamiki, ruchu, harmonii. Pozytywny feedback przeprowadzonych spotkań warsztatowych w perspektywie kieruje uwagę środowiska specjalistów związanych z arteterapią i edukacją artystyczną na kolejne działania Zakładu Arteterapii i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.